Testowanie programów antywirusowych

Jak wybrać program antywirusowy, skoro każdy producent twierdzi, że jego produkt jest najlepszy? Czy można wierzyć testom gazetowym? Oto kilka przydatnych informacji dla użytkowników internetu.

Tradycyjne zalewanie internetu wirusami, spamem oraz programami szpiegującymi wymusza na producentach aplikacji antywirusowych stałe zwiększanie inwestycji w rozwój swojego oprogramowania. Obecnie centra badawcze czołowych firm strzeżone są dzień i noc, a w każdym pracują setki programistów, naukowców oraz inżynierów. Generalnie możemy stwierdzić, że większość obecnych od kilku lat na rynku programów powinna wystarczająco zabezpieczyć nasz komputer, jednak wielu internautów nie chce mieć przeciętnego programu, ale ten z czołówki. Gdzie znaleźć informacje, które to aplikacje?

Na pewno nie w testach gazetowych. Nawet pisma z branży komputerowej zwykle na 1-2 miejscu umieszczają program, który ‘zasponsorowano’ im z okazji testów. Testy na zamówienie docierają do sporej liczby odbiorców ale są mało wiarygodne. Charakterystyczne są tu skoki antywirusa Kaspersky, który z reguły plasuje się w ścisłej czołówce a czasem za samym dole wyników. Testerzy z gazet biorą często pod uwagę atuty w postaci polskiego forum, infolinii, stopnia skomplikowania interfejsu a nawet wygląd graficzny. Nie wiem jak wy ale ja zamiast obecności polskiego supportu danego antywirusa, zdecydowanie wolę rozbudowaną heurystykę i na przykład niewielkie obciążenie komputera w trakcie pracy.

Dlatego w samej branży dominuje pogląd, że jeśli już zbierać antywirusy do rankingu, to za pomocą niezależnych stowarzyszeń lub organizacji, złożonych z ekspertów niepracujących dla żadnej z firm stających w szranki. Obecnie najbardziej znane tego typu organizacje to Virus Bulletin oraz AV-Comparatives. Generalnie w rankingu największej liczby nagród prowadzą obecnie Nod32, Norton Antivirus oraz Avira. Badane są tam próbki wirusów znanych oraz takich, które antywirus musi wykryć. Liczy się ponadto prędkość działania, obciążenie komputera, działanie systemu na różnych system operacyjnych oraz liczba fałszywych alarmów.


Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl – darmowe artykuły na WWW

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.