Laptop czy stacjonarny – co kupić?

Oba mają swoje zalety.

Zalety desktopa

laptop-desktop
Ilościowo chyba stacjonarny ma więcej zalet.
Przede wszystkim komputer stacjonarny (czyli desktop) dłużej nam służy – rozbudowa i wymiana istotnych elementów nie wymaga wymiany całego sprzętu.
Komputer stacjonarny jest zazwyczaj sporo tańszy od laptopa o takich samych parametrach technicznych. Przy tym jego parametry wolniej się starzeją, bo łatwiej je podciągnąć. Łatwo też wybrać odpowiednią dla siebie konfigurację.
Jeśli przetwarzasz dużo grafiki i fotografii, zapewne chcesz mieć dobry monitor. Jeżeli dużo czasu spędzasz przy komputerze, również dobry monitor jest ważny.
Rozbudowa pamięci komputera, powiększenie przestrzeni dyskowej, podłączanie kolejnych urządzeń peryferyjnych – w laptopie niby też jest możliwe, ale w komputerze stacjonarnym jest to prostsze i przede wszystkim tańsze.
Zalana przypadkiem klawiatura laptopa – to kłopot i nieszczęście. Nowa klawiatura do desktopa to choćby 20 PLN w pobliskim markecie – i wszystko działa.

Wady desktopa

Stoi niewzruszenie i zajmuje miejsce. Ma mnóstwo kabli.

Zalety laptopa

Laptop ma jedną niewątpliwą zaletę: jest mobilny.
Można go wrzucić do plecaka i pojechać z nim daleko od biurka.
Można wyciągnąć się na kanapie z lapkiem przed nosem. Można zanieść go do drugiego pokoju i tam pokazać na nim rodzinie coś ciekawego.
Laptop jako podstawowy sprzęt do pracy polecam jednak tylko tym, którzy uparli się, że im wystarczy, albo naprawdę muszą z nim jeździć.
Jeśli mieszkasz na jachcie lub w przyczepie kempingowej, gdzie ważny jest każdy centymetr sześcienny – kup laptopa.
W każdym innym przypadku polecam komputer stacjonarny.

Wady laptopa

Przy intensywnym przemieszczaniu się i korzystaniu z lapka łatwo uszkodzić każdy element. Naprawa bywa bardzo uciążliwa. Przy uszkodzeniu matrycy często w ogóle nie opłaca się jej wymiana.

Po 1-2 latach trzeba wymienić baterie, które są dedykowane, więc nie tylko dość kosztowne, ale często trudne do kupienia.

Kompromis

Są jeszcze rozwiązania pośrednie: poza komputerem stacjonarnym można mieć drugi – tablet lub netbook – oba supermobilne, choć nie nadają się na stałe do dłuższej pracy (utrudnia to niewielki ekran).
Za to są względnie tanie, więc warto rozpatrzyć taki wariant.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.