Laptop czy stacjonarny – co kupić?

Oba mają swoje zalety.

Zalety desktopa

laptop-desktop
Ilościowo chyba stacjonarny ma więcej zalet.
Przede wszystkim komputer stacjonarny (czyli desktop) dłużej nam służy – rozbudowa i wymiana istotnych elementów nie wymaga wymiany całego sprzętu.
Komputer stacjonarny jest zazwyczaj sporo tańszy od laptopa o takich samych parametrach technicznych. Przy tym jego parametry wolniej się starzeją, bo łatwiej je podciągnąć. Łatwo też wybrać odpowiednią dla siebie konfigurację.
Jeśli przetwarzasz dużo grafiki i fotografii, zapewne chcesz mieć dobry monitor. Jeżeli dużo czasu spędzasz przy komputerze, również dobry monitor jest ważny.
Rozbudowa pamięci komputera, powiększenie przestrzeni dyskowej, podłączanie kolejnych urządzeń peryferyjnych – w laptopie niby też jest możliwe, ale w komputerze stacjonarnym jest to prostsze i przede wszystkim tańsze.
Zalana przypadkiem klawiatura laptopa – to kłopot i nieszczęście. Nowa klawiatura do desktopa to choćby 20 PLN w pobliskim markecie – i wszystko działa.

Wady desktopa

Stoi niewzruszenie i zajmuje miejsce. Ma mnóstwo kabli.

Zalety laptopa

Laptop ma jedną niewątpliwą zaletę: jest mobilny.
Można go wrzucić do plecaka i pojechać z nim daleko od biurka.
Można wyciągnąć się na kanapie z lapkiem przed nosem. Można zanieść go do drugiego pokoju i tam pokazać na nim rodzinie coś ciekawego.
Laptop jako podstawowy sprzęt do pracy polecam jednak tylko tym, którzy uparli się, że im wystarczy, albo naprawdę muszą z nim jeździć.
Jeśli mieszkasz na jachcie lub w przyczepie kempingowej, gdzie ważny jest każdy centymetr sześcienny – kup laptopa.
W każdym innym przypadku polecam komputer stacjonarny.

Wady laptopa

Przy intensywnym przemieszczaniu się i korzystaniu z lapka łatwo uszkodzić każdy element. Naprawa bywa bardzo uciążliwa. Przy uszkodzeniu matrycy często w ogóle nie opłaca się jej wymiana.

Po 1-2 latach trzeba wymienić baterie, które są dedykowane, więc nie tylko dość kosztowne, ale często trudne do kupienia.

Kompromis

Są jeszcze rozwiązania pośrednie: poza komputerem stacjonarnym można mieć drugi – tablet lub netbook – oba supermobilne, choć nie nadają się na stałe do dłuższej pracy (utrudnia to niewielki ekran).
Za to są względnie tanie, więc warto rozpatrzyć taki wariant.

Dodaj komentarz